Artūro Dudėno interviu / Gyvenimo pusiausvyra – ekstremalaus sporto dėka

Artūro Dudėno interviu „Šiauliai plius” laikraščiui

Gyvenimo pusiausvyra – ekstremalaus sporto dėka

2013-03-01

Artūras Dudėnas

Ekstremalius pojūčius mėgstantis asociacijos „Vėjūnai“ viceprezidentas, jėgos aitvarų meistras Artūras Dudėnas sako, kad ekstremalus sportas jam padėjo surasti tikrąjį „aš“: „Noriu, kad žmonės suprastų, kokia svarbi mums yra gamta, kad man svarbios vertybės sulauktų atgarsio kitų žmonių mintyse, sielose ir svajonėse. Man svarbu, kad kuo daugiau žmonių pamėgtų ekstremalų sportą.“

– Kas paskatino Jūsų susidomėjimą ekstremaliu sportu?

– Buriavau su burlente apie 15 metų. Visada mėgau šokinėti su ja nuo bangos, daryti greitus posūkius. 2003 metų vasarą ežere su burlente mokiausi vadinamąjį greičio salto į priekį (angl. speed loop). Apsivertimas pavykdavo, tik nespėjau išvystyti greičio. Visada norėdavau pašokti kuo aukščiau ir kuo toliau, bet mūsų ežeruose nėra tinkamų bangų burlentei, o su jėgos aitvaru gali šokinėti ir lygiame vandenyje. Kuo stipresnis vėjas, tuo aukščiau gali pašokti. Kai mano draugai seni jūrų vilkai pradėjo užsiiminėti jėgos aitvarų sportu, stebėjau juos su nepasitikėjimu. Vėliau supratau, kad jie gali buriuoti esant silpnesniam vėjui, čiuožti vandens paviršiumi ir šokinėti lygiame vandenyje. Nuvažiavęs prie jūros nusipirkau 16 kv. metrų sportinį jėgos aitvarą. Neturėjau jokio supratimo, kaip jis veikia. Gerai, kad pasilikau su draugais, kurie jau turėjo patirties ir paaiškino man, kaip su aitvaru elgtis. Jei tada būčiau vienas pats grįžęs prie ežero kelti aitvaro, tikrai sveiko kailio nebūčiau išnešęs. Norintiems tuo užsiimti patarčiau kreiptis į specialistą ir pačiam nebandyti išradinėti dviračio.

– Ar kiekvienas norintis gali užsiimti ekstremaliu sportu ir ar daug žmonių užsiima ekstremaliu sportu Šiauliuose?

– Manau, kad kiekvienas gali pasirinkti skirtingo lygio ekstremalumą pagal savo gebėjimus ir poreikį. Rėkyvoje jėgos aitvarų sportu užsiima apie 50 žmonių, burlentėmis – apie 30. Ekstremalų nuolat daugėja. Šiauliečiai kol kas nesupranta, kokį stebuklą turi. Rėkyva yra pasaulyje pripažintas keturių vėjų ežeras, aukščiau miesto ir jūros lygio – vyrauja stipresni vėjai.

– Ko reikia norint pradėti ekstremaliai sportuoti? Kokių asmeninių savybių reikia turėti? Ar tai daug pinigų reikalaujantis sportas?

– Pirmiausia reikia norėti, o tada atsisakyti atsisakyti tų dalykų, kurie trukdo, tik tada šiam reikalui atsiras ir pinigų. Žinoma, būtinas profesionalus instruktorius, tada viskas vyksta saugiai, po truputį tobulėjant. Šiai sporto šakai puikiai tinka posakis, jog kartą pabandęs negali sustoti. Tai sveikas „narkotikas“. Žalingų įpročių žmonės turi atsisakyti, nes jie kenkia sveikatai, o šis įprotis veikai atvirkščiai – prideda sveikatos. Reikia būti užsispyrusiam, tvirto charakterio ir tvirtai siekti tikslo. Reikia suprasti, kad tai ilgas, sunkus, bet malonus kelias. Profesionalus lygis reikalauja daug pinigų, o mėgėjiškas – savo malonumui – yra pasiekiamas kiekvienai vidutines pajamas turinčiai šeimai. Gerai vasarinei naudotai įrangai reikia apie 5000 Lt. Yra tokių, kurie sportuoja tik žiemą, nes tada lengviau pradėti mokytis, tačiau jie anksčiau ar vėliau atranda ir vasarinius šios sporto šakos malonumus.

– Kokiomis ekstremalaus sporto šakomis dar užsiimate?

– Boksu, muay thai, dziudo, šuoliais į vandenį nuo bokšto, vandens slidėmis, vandenlentėmis, kalnų slidinėjimu, snieglentėmis, kai nepučia vėjas. Bandžiau skraidyti parasparniu ir šokti su parašiutu iš lėktuvo.

Esu išbandęs daug sporto šakų, bet nieko geresnio, kas susiję su vandeniu ir gamta bei ramybe, neradau. Man jėgos aitvarų sportas patinka todėl, kad adrenalino gali gauti tiek, kiek pageidauji tą dieną pagal nuotaiką, pasiruošimo lygį ir, žinoma, vėjo stiprumą.

– Kokie Jūsų ateities planai, kokius tikslus turite užsibrėžęs?

– Pagrindinis tikslas – viską daryti taip, kad nekamuotų traumos ir, žinoma, palaikyti gerą sportinę formą iki 100 metų. Aišku, noriu pasidalinti savo aistra buriavimui su tais, kurie nori, kad šiauliečiai palaipsniui pažintų ir susidraugautų su vėjo ir vandens stichija, padėti suprasti jiems, kad Rėkyvos ežero pakrantes būtina palikti švarias sau, savo vaikams ir anūkams, padėti žmonėms surasti tą aukso vidurį, kurį aš radau savo šeimoje ir sporte.

http://etaplius.lt/gyvenimo-pusiausvyra-ekstremalaus-sporto-deka